GreenMetric

    Endonezya Üniversitesi (UI) 2010 yılında bir dünya üniversiteler sıralamasını hayata geçirmiştir ve kampüslerdeki sürdürülebilirlik çalışmalarını değerlendiren bu sıralama daha sonra UI GreenMetric Dünya Üniversiteler Sıralaması (http://greenmetric.ui.ac.id/) adını almıştır. Sıralama, dünyadaki üniversitelerin sürdürülebilirlik programlarının ve politikalarının profilini çıkarmak amacıyla çevrimiçi bir anket oluşturmuştur. Sıralama, genel olarak Çevre, Ekonomi ve Eşitlik kavramsal çerçeveleri üzerine oturtulmuştur. Sıralama göstergeleri ve kategorileri, her üniversite ile ilişkili olacak şekilde düzenlenmiştir. Bu sıralama Üniversitelerin kampüslerde sürdürülebilirliği ve Sürdürülebilir Gelişim Hedeflerini geliştirme maksadıyla uygulanmaktadır.

    Sürdürülebilirlikle ilgili konulara dikkat çekerek üniversitelerde çevre konusunda küresel farkındalık yaratmayı amaçlayan Dünya Üniversiteleri IU Green Metric ağı “UI Greenmetric World University Rankings”, üniversiteleri kampüs ortamı, altyapı, enerji, atıklar, su tüketimi, ulaşım ve eğitim gibi değişkenleri de göz önüne alarak, toplam 6 kategori ve 24 alt kategoride değerlendirme yapmakta; üniversiteleri sürdürülebilirlik konusunda gösterdikleri çabalarına göre uluslararası düzeyde değerlendirmekte ve izlemektedir.

    Üniversitemizin Çevre Yönetimi Uygulama araştırma Merkezi tarafınca yürütülen 2020 yılı Dünya Üniversiteleri Green Metric ağı başvurusu için hazırlık çalışmaları sürmektedir. Bu manada Adıyaman Üniversitesi sürdürülebilirliğin evrensel kriterlerini uygulayan bir üniversite olma yolunda kararlılıkla ilerlemektedir.

    Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Kişisel verilerin işlenmesine yönelik Aydınlatma Metni'ne ulaşabilirsiniz.